Пенсійний фонд України інформує
Вирішуй питання дистанційно!
Пенсійний фонд України рекомендує отримувати послуги дистанційно – через вебпорталу електронних послуг.
Цей сервіс надає громадянам можливість зручно і оперативно взаємодіяти з органами Пенсійного фонду, дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення до сервісного центру.
Для одержання максимального переліку послуг через вебпортал необхідно увійти в особистий кабінет (https://portal.pfu.gov.ua/) за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
Не виходячи з дому, громадяни мають можливість вирішити низку питань із органами Пенсійного фонду України. В особистому кабінеті є можливість:
- подати заяву про призначення пенсії, заяву про перерахунок пенсії;
- отримати довідки, достовірність яких підтверджується цифровим та QR-кодом (форми ОК-5/ОК-7, довідка про розмір пенсії, відомості про виплачену заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж, інші);
- подати Анкету застрахованої особи для внесення/зміни/уточнення даних в Реєстрі застрахованих осіб;
- активувати послугу безкоштовного СМС-інформування (щодо призначення/перерахунку пенсії; сплати страхових внесків роботодавцем та страхового стажу особи);
- подати звернення (заяву, скаргу, пропозицію), в тому числі електронне звернення, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та електронний запит на інформацію, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Запис в трудовій не є гарантією зарахування стажу
Запис в трудовій книжці вже давно перестав бути гарантією нарахування необхідного для пенсії стажу. Зараз грає роль страховий стаж. Тобто рахуються ті місяці, за які був сплачений єдиний соціальний внесок. Для цього потрібно працювати офіційно.
Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.
Недобросовісні роботодавці інколи пропонують працівникові “зарплату в конверті”, і, відповідно не сплачують за нього страховий внесок/ЄСВ. Проте погоджуючись на таку схему, працівник, фактично, дає мовчазну згоду на обкрадання. І як результат — втрачений стаж, а отже і недонарахована пенсія в майбутньому.
Варто зазначити! Страхові внески (єдиний соціальний внесок) сплачуються однією сумою за всіх працівників. Тому, якщо надходить лише частина суми, страховий стаж не зараховують нікому.
Нагадуємо! Перевірити факт сплати/несплати роботодавцем єдиного соціального внеску та зарахування/не зарахування цього періоду для страхового стажу можна зареєструвавшись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua).
Додатково! Пенсійний фонд України пропонує громадянам сучасні онлайн сервіси, що дозволяють застрахованим особам, а також пенсіонерам постійно бути в курсі новацій у сфері пенсійного забезпечення, контролювати свої особисті дані, замовляти й отримувати довідки тощо.
Не вистачає страхового стажу? — є можливість докупити стаж шляхом добровільної участі
На сьогоднішній день діючим законодавством встановлена пряма залежність розміру пенсії від величини страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок. До страхового стажу зараховуються лише ті періоди, за які повністю сплачені внески із заробітної плати не менше мінімального розміру.
Для нарахування пенсії громадянину України потрібно мати не менш як 15 років страхового стажу. Якщо стажу бракує, то можете самі подбати про майбутню пенсію і докупити страховий стаж шляхом добровільної участі в системі загальнообов'язкового соціального страхування.
Тобто це реальна можливість для осіб, які не працюють або працюють за межами України чи з інших причин є незастрахованими, убезпечити себе шляхом сплати страхових внесків на добровільних засадах та гарантувати стабільний дохід у разі досягнення пенсійного віку.
Як укласти договір:
1. Звернутися до податкового органу за місцем проживання.
2. Надати такі документи:
- заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соцстрахування або про одноразову сплату в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- копію трудової книжки (за наявності);
- виписку із системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
- копію документу, який засвідчує особу.
З особою, яка подала Заяву, після перевірки викладених у ній відомостей, у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання Заяви укладається Договір за обраним видом.
При укладанні договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, особа поступово може набувати необхідний їй страховий стаж – це страхування на майбутні періоди.
Укладаючи такий договір, особа зобов'язується щомісяця сплачувати внески, оскільки страховий стаж обчислюється в місяцях. Розміри платежів обумовлюються в договорі й визначаються особою самостійно, але при цьому їх величина повинна бути не менше 22 % від мінімальної заробітної плати (мінімальний страховий внесок з 01.01.2020 – 1039,06 грн).
При укладанні договору на одноразову сплату в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особа одноразово може сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких вона не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. При цьому, сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (22 %) на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2 , з 1 січня поточного року мінімальний страховий внесок за один місяць для одноразової сплати за попередні періоди складає 2078,12 грн.
Громадяни самостійно для себе визначають період, за який мають можливість сплатити страхові внески та укласти договір про добровільну участь.
Звертаємо увагу! Сплачувати єдиний внесок необхідно щомісяця до 20 числа у розмірі, встановленому в договорі про добровільну участь, а за попередні періоди - однією сумою протягом 10 календарних днів з дати підписання договору.
Встигніть списати борг зі сплати ЄСВ
З 3 червня 2020 року відповідно до Закону України від 13.05.2020 р. № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» передбачено списання недоїмки з єдиного соціального внеску для “сплячих” фізичних осіб – підприємців та самозайнятих осіб за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року.
Які передумови списання недоїмки, штрафів та пені:
1) відповідними платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності за вищевказаний період, що підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб (ПДФО);
2) протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592 (тобто до 31 серпня 2020 року включно) платниками подано заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. .
Увага! Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій та пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
З питань обчислення і сплати (списання) єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, погашення існуючої заборгованості, припинення підприємницької діяльності тощо звертатись до органів Державної податкової служби на відповідній території.